Болт се соочи со вистината: Не си за топ фудбал!


Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!?


Тренерот на Борусија Дортмунд, Петер Штегер истакна дека Усеин Болт е далеку од нивото да биде топ фудбалер.

Најбрзиот човек на светот и светски рекордер на 100 и 200 метри, вчера тренираше со тимот на Борусија Дортмунд.

Негова голема желба е да стане фудбалер, ноќе мора да се соочи со вистината дека е далеку од потребното ниво.

„Не е доволно добар, иако има талент. Пред сè тој има конституција за атлетичар, а не за фудбалер. Добро се забавувавме, но да зборуваме за некоја сериозна кариера е навистина тешко, би морал да промени многу работи“, изјави Штегер.