Бојан Костов освои бронзен медал на Светското карате првенство за кадети јуниоти


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Бојан Костов се закити со бронзен медал на Светското првенство за кадети јуниори и помлади јуниори што се одржуа во Сантјаго, Чиле.

Бојан остварил пет победи против ривали од Романија, Србија, Мароко, Индонезија и Русија. Единствено во полуфиналето било 0-0, но по судиското изјаснување подобар бил противникот од Обединетите Арапски Емирати, Саед Ал Наџар, кој подоцна во финалето го освоил златениот медал.

Ова е најголем успех за Бојан во неговата кратка кариера, во која е актуелен европски вицешампион за кадети од ЕП во Алборг и освојувач на бронзен медал на медитеранското првенство во Анталија.

На СП во Чиле учествуваат 1.557 каратисти од 96 држави.