Живот

Бизарни митови за сексот во кои веруваат и најпаметните

Време е да престанете да верувате во овие приказни за сексот. Затоа што не се реални!

За сексот постојат разни „мудрости“ кои многумина ги држат во „кутија“. Некои од нив се:

Сексот го зголемува ризикот за инфаркт -МИТ! (Освен ако не изневерувате.)

На пациентите после срцев удар им се советува да се оттргнат од сексуални активности. Но новите истражувања покажуваат дека нема причина за грижа. Истражувачите на оваа тема проучиле 536 пациенти кои патат од срецева болест и заклучиле дека сексот не е предизвикувач на инфаркт.

Стоење на глава после секс, помага при затруднување – МИТ!

Реалноста е поинаква, шансите ви се зголемуваат ако останите да лежите уште некое време после сексот. Истражувањето покажува дека жените кои лежеле 15 минути после секс, имале 50% поголеми шанси да забременат за разлика од оние кои одма станувале.

Не може да затрудните за време на менструација – МИТ!

Не постои време во кое жената помеѓу 15 и 50 години не може да забремени. А најголема шанса има три до четири дена после циклусот. Но, сепак никогаш не може да знаете кога е најповолно забременувањето.

Главоболката е добар изговор за избегнување секс – МИТ!

Напротив, секосот може да помогне кај главоболката. Повеќе од половина од пациентите со мигрена признаваат дека почувствувале подобрување после секс.

Сексот не е за луѓето со болки во грбот -МИТ!

Зависно од тоа во кој дел од грбот имате болки во грбот, може да се прилагодите и да ја изберете позата која најмногу ви одговара. Дека кај мажите со ист проблем се препорачува „doggy style“.

Уринирањето при сексот спречува уринарни инфекции – МИТ!

Сексот е честа причина за уринарна инфекција на мочниот меур кај жените во 20 тите години, но ги погаѓа и постарите. Се верува дека добра превенција е да уринирате пред и после секс. Но, експертите велат дека мокрењето пред секс е причинител број еден на уринарна инфекција.

To Top