Бизарни и морбидни фетиши: Американците купуваат кукли со ликовите од озлогласени убијци


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Кукли со ликовите на најмонструозните сериски убијци се појавија во Калифорнија, и се продаваат по високи цени, а има и заинтересирани луѓе со чудни и бизарни фетиши за вакво колекционерство кои ги купуваат.

Познато е дека октомври е месецот кога во САД се продаваат „морничави“ играчки и украси поради прославата на Ноќта на вештерките, но овие кукли се барани меѓу колекционерите, па дури и „обожавателите“ на сериски убијци.

Имено, уметничкото студио од Сан Диего, Twistid Tag, е познато по изработката на „чудни и морничави“ предмети, дури и кукли, но не и оние кои би се купиле за дете да си игра. Ова се колекционерски примероци на кукли направени со ликови што ги исполниле страниците на црната хроника.

Иако многумина веруваат дека овој вид уметност е со лош вкус, верувале или не, има и такви кои би издвоиле повеќе од 800 долари за копија од кукла на сериски убиец.

Меѓу „моделите“ биле, покрај верните прикази на чудовишта, ликовите на познатите актери што ги играле и филмските достигнувања.

Има кукла на Ени Вилкс, еден од најстрашните ликови во познатиот филм за мизеријата на Стивен Кинг, кој го игра Кејти Бејтс.

Меѓу верните прикази е кукла со ликот на окултистот и писател Антон Сандор Лавеј, основачот на сатанистичката црква, која имала 25.000 следбеници во екот на својата моќ.

Куклата на Лизи Борден била направена со секира, за која се верува дека била оружјето со кое ги убила своите родители, поточно нејзиниот татко и маќеа, во 1892 година. Тие убиства се сметаат за „совршено злосторство“ бидејќи Лизи, иако била уапсена, е ослободена од обвинението, бидејќи нејзината вина не била докажана.

Дејвид Ричард Беркович бил американски сериски убиец кој ја извршил својата прва крвава гозба со нож, напаѓајќи две девојки, а потоа се фокусирал на убивање двојки со огнено оружје. Во едно од сведоштвата, тој рекол дека „синот на Сем“, како што се нарекувал себеси, добил наредби од кучето на соседот што било опседнато од демон.

Тука е и куклата на Џим Џонс, исто така масовен убиец кој исто така бил водач на опасната секта Храм на народот. Тој станал познат убивајќи 914 негови следбеници, вклучувајќи и 276 деца, откако пиеле овошни сокови помешани со цијанид. Членовите кои одбивале да пијат пијалок биле убиени со огнено оружје, а тој ги привлекувал луѓето во сектата со пораки за расна хармонија и социјална правда.

Едмунд Кемпер бил сериски убиец кој меѓу другите ги убил својата мајка, баба и дедо, а повеќето од неговите жртви биле студентки. Тој бил познат и по својот интелект со коефициент 145.

Во затворска униформа е неизбежниот Чарлс Менсон, озлогласениот основач на сектата Семејство, кој прво бил осуден на смрт за убиствата, а потоа е осуден на доживотен затвор. Тој ја дочекал својата смрт зад решетки во 2017 година. Куклата го претставува ликот на Менсон од неговите помлади денови со препознатлив белег на челото.

Куклата Сузан Аткинс, исто така, има врежана ознака на челото, слична на онаа што ја има Чарлс Менсон. Таа била осуден убиец, која еднаш се заљубила во Менсон толку многу што се согласила да изврши убиства по негова наредба.

Куклата на познатиот хороскопски убиец е претставена во црно и со покриено лице, имајќи предвид дека идентитетот на ова сериско чудовиште се уште е мистерија, иако групата која се занимава со „мистични случаи“ тврди дека открила кој навистина бил тој.