Актуелно

Бившата советничка на Заев: „Е*и се, Макрон“ – Владата се огради од овие вулгарности

Бившата советничка на актуелниот македонски премиер Зоран Заев, Ивана Јордановска, распали на Твитер со вулгарни пораки кон францускиот претседател Емануел Макрон, порачувајќи дека знае оти наскоро ќе има прилика и во живо, директно да му ги каже.

Во својот пост на Твитер Јордановска која е блиска на актуелната Влада на Макрон му упатува директни навреди и закани дека еден ден и лично ќе му ги пренесе.

„Како некој кој има диплома од истиот универзитет како Макрон и е европски федералист, е*и се и ти и твоите политики претседателе Макрон (извинете за мојот француски)”, пишува Јордановска која утринава напишала повеќе навредливи постои за Франција и Макрон.

„Да сумираме. Е*и се претседателе Макрон Знам дека ќе добијам шанса да ви го кажам ова в лице еден ден”, пишува Јордановска.

Двете пораки на Јордановска на англиски јазик:

As someone that holds a degree from the same Alma mater as #Macron and is a European Federalist (even if not a citizen of the EU), fuck you and you politics, President Macron. (Pardon my French, pun intended.)

So, to sum it up. Fuck you, President #Macron. I know I’ll get the chance to say it to your face one day.

Од Владата се оградија од својата екс советничка која го советувала премиерот до лани.

“Ивана Јордановска не е вработена во Владата од август 2018. Изнесените ставови може да бидат само нејзини лични мислења и никако не ги изразуваат и не смее да се поврзуваат со ставовите и политиките на Владата. Владата не поддржува и осудува говор на омраза во која била форма”, напиша портпаролот на Владата во реакцијата.

Advertisements
To Top