Баерн спрема нов голем трансфер – тргнува по Дибала


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Баерн Минхен најави дека ова лето ќе прави голема реконструкција на тимот и ќе има голем буџет за трансфери, а последните информации се дека најголема желба на Баварците е ѕвездата на Јувентус, Пауло Дибала.

„Кориере дело Спорт“ пренесува дека Баерн веќе почнал да работи на трансферот и доставил првична понуда до Јувентус од 80 милиони евра.

Дибала имаше лоша сезона, што поради фактот што падна во сенка на Роналдо, што поради лошите односи со тренерот Алегри.

Поради тоа раководството на Јувентус е спремно да го продаде Аргентинецот, но за неговата слобода бара најмалку 100 милиони евра.

Иако Дибала изјави дека би сакал да остане во Јувентус, позади него е статистички најслабата сезона и постигна само 10 гола.

Меѓутоа, Аргентинецот е мета на многу европски гиганти, а го моментов Баерн Минхен е најконкретен во намерата да го доведе во своите редови.

Медиумите тврдат дека двата клуба наскоро ќе започнат преговори, а со оглед дека имаат одлични односи, многу е веројатно дека ќе ги „испеглаат“ разликите и ќе најдат заеднички јазник.