Актуелно

Австрискиот министер за надворешни работи во посета на Македонија

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија, Александер Шаленберг, утре, 7 октомври, ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.

Шаленберг ќе биде пречекан од својот домаќин, министерот за надворешни работи Никола Димитров, додека во рамки на посетата ќе се сретне и со претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи.

„На средбите се очекува да бидат разменети мислења за севкупните билатерални политички односи, економската и трговската соработка меѓу Северна Македонија и Австрија, како и за европската перспектива на нашата земја. Исто така ќе бидат разменети и мислења за регионалната соработка, состојбите во ЈИЕ и други актуелни регионални и меѓународни прашања“, соопшти МНР.

Advertisements
To Top