Атлетико Мадрид ја плаќа клаузулата за ѕвездата на Милан


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Италијанските медиуми пренесуваат дека Атлетико Мадрид покажува сериозен интерес за ѕвездата на Милан, Сусо.

Шпанскиот фудбалер е еден од најдобрите поединци кај „росонерите“, па Симеоне сака да го донесе во своите редови.

Милан иако не сака да се раздели со Сусо, сепак ќе биде немоќен, бидејќи фудбалерот во договорот има откупна клаузула од 38 милиони евра.

„Газета дело Спорт“ тврди дека Атлетико е спремен да ја плати клаузулата, па сега се чека само одговор од Сусо.

Сусо во неколку наврати истакна дека е среќен во Милан и сака да остане, но сепак понудата на Атлетико е примамлива и би можел да одлучи да се врати во својата татковина.

23-годишниот крилен фудбалер оваа сезона одигра 35 меча за „росонерите“ на кои постигна 6 гола и запиша 7 асистенции.