Атентати врз политичари кои се фатени на камера во живо


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Низ историјата снимени се и на тој начин забележани неколку страшни атентати во кои важни луѓе ги загубиле животите пред очите на јавноста.

Некои од нив ги преживеале овие напади, но тие им оставиле последици за цел живот.

Во Вашингтон на 30 март 1981 година е пукано на Роналд Реган и неговото обезбедување.

Атентаторот Џон Хинкли имал политички мотиви за убиство. Тој е прогласен за психички нестабилна личност и по долго психијатриско лечење е пуштен.

Хамид Карзаи, афганистански претседател. Тој бил на мета на атентатори 10 пати. Еден од обидите за атентат кој е забележан со камера се случил во 2008 година.

Џон Кенеди американски претседател. Ова е најпознатиот  атентат на претседател. Тој е убиен додека поминува со возилото заедно со неговата сопруга Џеки Кенеди. Во него пукал Ли Харви Освалд.

Ињеро Асанума. Ова е прво убиство кое се случило во живо на ТВ пренос. Ињеро е јапонски политичар и убиен е со нож за време на политичка дебата, од страна на 17 годишник.

Ахмед Доган е бугарски политичар кој избегна атентат додека држеше говор.