Аргентинците пишуваат за „новиот Меси“: Видете што прави ова дете!


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Аргентинските медиуми пишуваат за 12-годишно дете кое неодоливо потсетува на нивните најголеми фудбалски ѕвезди, Марадона и Меси. Неговото име е Тиаго Круз Фернандез и има само 12 години.

Споредбите за „новиот Меси“ се веќе досадни бидејќи често медиумите им го даваат тој епитет на талентирани деца, но ова сигурно мора да го погледнете. Детето родено 2004 година на терен навистина изгледа волшебно и на футсал терените во 2015 година заби 82 гола, а минатата година постигна неверојатни 110 гола.

Останува да видиме дали ова дете во наредните години ќе се развие во врвен фудбалер, но неговиот талент сигурно ќе ве остави без здив.