Apple промовираше серија новитети меѓу кои и 4 нови модели на iPhone


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


После неколкумесечното следење на бројните гласини и шпекулации за новата генерација телефони, „Епл“ (Apple) конечно официјално претстави четири модели од серијата iPhone 14. Новата генерација донесе нови и големи промени, како и некои нови услуги фокусирани на безбедноста и изненадување во од Dynamic Iceland на моделите iPhone Pro.

Како што се навестуваше, мини моделот на iPhone влезе во историјата и своето место го отстапи на режимот Plus, за кој, без сомнение, побарувачката ќе биде многу поголема и покрај повисоката цена. iPhone 14 и iPhone 14 Plus се разликуваат само по големината на екранот и, се разбира, цената, пишува Зимо.

Класичниот ајфон ја задржа дијагоналата од 6,1 инчи, додека поголемиот модел има екран од 6,7 инчи. Тие се напојуваат од чипсетот A15 Bionic на „Епл“, кој исто така е инсталиран во моделот iPhone 13 Pro. Телефоните имаат две камери кои сега доаѓаат со поголем сензор, а за време на конференцијата особено беше истакнато подобрувањето во фотографирањето во услови на слаба осветленост. Истото подобрување го има и ултра широката камера, како и предната камера за фотографирање селфи, која има и автофокус.

Како што беше најавено, новите модели на iPhone имаат поддршка и за eSIM картички.

Воведени се и две опции фокусирани на безбедноста кои се достапни на сите 4 модели на ајфон. Едната се однесува на сателитска комуникација преку опцијата Emergency SOS, за која „Епл“ има специјално дизајнирани компоненти и софтвер за телефонот да може да се поврзе со сателити. Првично, оваа опција ќе биде достапна само во САД и Канада. Нова опција е препознавање судир, која со помош на различни сензори може да препознае 4 типа на несреќи (преден судир, заден удар, страничен удар и превртување) и во овој случај контактира со службите за итни случаи.

Цената на обичниот модел остана иста (799 долари), додека моделот Plus е поскап за 100 долари. Двата модели ќе бидат достапни за нарачка за два дена, а продажбата ќе започне на 16 септември за iPhone 14 и 7 октомври за iPhone 14 Plus.

Двата модели на iPhone 14 Pro го донесоа она што се очекуваше – уште посилен и помоќен хардвер (A16 Bionic, кој е за 40 проценти побрз во однос на конкуренцијата, нагласија од „Епл“) и подобрени камери, но и новина во форма на она што го нарекоа Dynamic Island. Тоа е дупка во екранот во форма на пилула во кој се сместени селфи камерата и сензорите, но претставува уникатна интеграција на хардвер и софтвер затоа што може да се прошири (софтвер) и во рамките на тој динамичен остров се прикажуваат известувања, анимации и слично. Со опцијата Dynamic Island, Apple овозможи сосема нов начин на интеракција со прикажување на содржини на екранот, како музика за навигација, спортски резултати и слично. Атрактивна и иновативна, оценува Зимо.

Посебно внимание е посветено на системот на камери. Со овие телефони започна „нова ера на фотографирање со ајфон“, нагласија при презентацијата. Новиот главен сензор од 48 мегапиксели е дури 65 проценти поголем во споредба со сензорот iPhone 13 Pro со бројни новитети, опции и подобрувања кои овозможуваат голема количина на детали, помалку шум, подобри бои и снимаат поквалитетни фотографии во услови на слаба осветленост. Ајфонот има нова ултра широка камера и телефото камера, а блицот е целосно редизајниран.

Фотографиите и видеата направени од овие модели, кои беа прикажани за време на презентацијата, изгледаат навистина импресивно.

Она што е важно да се напомене е дека нивните цени останаа исти – 999 долари за iPhone 14 Pro и 1.099 долари за iPhone 14 Pro Max. Преднарачките може да се направат за два дена, додека продажбата започнува на 16 септември.

Подобрувањата на Apple Watch 8 не се однесуваат толку на хардверот колку на софтверот и сензорите. Овој уред сега има посебен сензор за температура кој ќе овозможи следење на овулацијата, но и предупредување за одредени здравствени проблеми со циклусот. Како и новите телефони, така и новиот модел на Apple Watch има можност за откривање судир. Цената е 399 долари за моделот со GPS или сто долари повеќе за моделот со GPS и поддршка за мобилни мрежи.

Беше претставена и новата генерација SE модел кој не носи никакви револуционерни подобрувања, но во однос на претходникот е за 20 отсто побрз и има 30 отсто поголем екран во однос на моделот Серија 3.

Најголемата ѕвезда меѓу часовниците, сепак, е сосема новиот модел на Apple Watch Ultra. Најголемиот (49мм) и најиздржлив модел досега е наменет за екстремни услови и авантуристи – маратонци, нуркачи, алпинисти итн. Има понапреден GPS и компас, може да се користи за нуркање со специјална апликација за нуркачи, може да издржи голема топлина и екстремен студ. Цената, секако, не е мала и изнесува 799 долари.

Беше претставен и нов модел на слушалки AirPods Pro, кои доаѓаат со чип H2 кој овозможува фантастичен квалитет на звукот и уште поголемо ниво на детали. Батеријата може да издржи 6 часа, односно 30 часа во комбинација со куќиштето за полнење, а нивната цена е 249 долари.