Алиоски кандидат за играч на сезоната во Лидс


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски е меѓу четворицата номинирани за играч на годината во Лидс.

Ова е голема чест и признание за добрите игри на Алиоски оваа сезона во славниот англиски клуб.

Заедно со него се номинирани Пабло Ернандес, Кемар Руф, Самуел Саис и Тоби Нај. Алиоски има номинација и за гол на сезоната.

Алиоски досега имаше 39 настапи за Лидс во сите натпреварување и постигна шест погодоци.