Филм / ТВ

90 години Оскар: Ова се главните номинации!

Во недела ќе се одржи 90-то доделување на Оскар, односно наградите на американската Академија за филмска уметност и наука.

Свеченото доделување почува во недела на 4 март во 20:00 часот по локално време, а ова се номинираните филмови!

Најмногу номинации:

– „The Shape of Water” – Гилермо Дел Торо, 13 номинации
– „Dunkirk” – Кристофер Нолан, осум номинации.
– „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” Мартина МекДонага, седум номинации.

Најдобар филм:

– „The Shape of Water”
– „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
– „Lady Bird”
– „Get Out”
– „The Post”
– „Dunkirk”
– „Call Me By Your Name’”
– „Phantom Thread”
– „Darkest Hour”

Најдобра режија:

– Гиљермо Дел Торо „The Shape of Water”
– Кристофер Нолан „Dunkirk”
– Џордан Пил „Get Out”
– Грета Гервик „Lady Bird”
– Пол Томас Андерсон „Phantom Thread”

Најдобар актер:

– Тимоти Шамал „Call Me By Your Name”
– Даниел Деј Луис „Phantom Thread”
– Даниел Калуј „Get Out”
– Гери Олдман „Darkest Hour”
– Дензел Вашингтон „Roman J. Israel, Esq”

Најдобра Актерка:

– Сели Ховкинс „The Shape of Water”
– Френсис МекДорманд „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
– Маргот Роби „I, Tonya”
– Серше Ронан „Lady Bird”
– Мерил Стрип „The Post”

To Top