882 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Во последните 24 часа се направени 6.591 тестирањe, а регистрирани се 882 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 333, Тетово – 109, Струмица – 80, Куманово – 59, Гостивар – 46…

Регистрирани сe 140 оздравени пациенти од: Скопје – 53, Гостивар – 48, Кичево – 11, Штип – 6, Тетово и Кочани – по 4…

Пријавени се 14 починати лица: по 4 починати лица од Скопје (54г, 68г, 69г, и 84г), и Тетово (49г, 67г, 68г и 81г), 3 починати лица од Гостивар (49г, 72г и 74г), по едно починато лице од Куманово (72г), Охрид (82г) и Виница (77г). Од пријавените починати лица сите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 168.872, бројката на оздравени пациенти е 152.098, на починати е 5.668, а бројот на активни случаи изнесува 11.106.