868 нови случаи на КОВИД-19 и 15 починати како последица од вирусот во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 3.654 тестирања, а регистрирани се 868 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 424, Прилеп – 72, Куманово – 42, Битола – 34, Охрид – 31, Тетово – 28, Кавадарци – 27, Неготино – 26, Велес – 21, Гевгелија – 20, Гостивар и Кочани – по 15, Штип – 14, Крива Паланка и Крушево – по 11, Струга и Берово – по 10, Струмица – 9, Валандово и Демир Капија – по 8, Богданци – 6, Кичево и Ресен – по 5, Пробиштип и Демир Хисар – по 3, Радовиш, Македонски Брод и Пехчево – по 2, Свети Николе, Делчево, Кратово и Дојран – по 1.
Регистрирани се 397 оздравени пациенти од:
Скопје – 178, Прилеп – 36, Тетово – 20, Гевгелија – 17, Куманово и Струмица – по 16, Битола – 15, Велес – 11, Гостивар и Кочани – по 8, Берово – 5, Штип и Крушево – по 4, Валандово – 3, Ресен, Пробиштип. и Богданци – по 2, Кавадарци, Струга, Кичево, Дебар, Делчево, Виница, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1.
Пријавени се вкупно 15 починати лица.
Починати се 5 пациенти од Скопје (86г,81г,72г,71г,64г), по 2 пациенти од Тетово (72г,59г) и Охрид (78г,57г), и по 1 пациент од Прилеп (80г), Куманово (71г), Штип (64г), Кавадарци (65г), Битола (73г) и Неготино (74).
Сите пациенти се починати во болнички услови.
Направени се 3.654 тестови преку: ИЈЗ-707, ЦЈЗ Скопје-70, Авицена-352, Биотек-362, Жан Митрев (Филип Втори)-201, Систина-311, лабораторија Лаор–259, МАНУ-0, Судска медицина-52, ЦЈЗ Битола-100, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, ГАК-0, Синлаб-77, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.123, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.
Досега во земјата се направени вкупно 559.021 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 111.077, бројката на оздравени пациенти е 96.925, на починати е 3.280, а бројот на активни случаи изнесува 10.872.
Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)
Скопје 424, активни 5258
Прилеп 72, активни 792
Куманово 42, активни 418
Тетово 28, активни 322
Гостивар 15, активни 251
Штип 14, активни 163
Кавадарци 27, активни 597
Велес 21, активни 295
Битола 34, активни 273
Охрид 31, активни 465
Струмица 9, активни 195
Струга 10, активни 171
Кочани 15, активни 137
Кичево 5, активни 51
Неготино 26, активни 392
Гевгелија 20, активни 302
Свети Николе 1, активни 33
Крива Паланка 11, активни 140
Ресен 5, активни 76
Дебар, активни 16
Радовиш 2, активни 30
Делчево 1, активни 48
Берово 10, активни 50
Пробиштип 3, активни 35
Виница, активни 23
Валандово 8, активни 32
Крушево 11, активни 105
Богданци 6, активни 70
Кратово 1, активни 25
Демир Хисар 3, активни 38
Демир Капија 8, активни 46
Македонски Брод 2, активни 8