641 нов случај на коронавирус во последните 24 часа од 2.688 теста


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба! ↓↓↓Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 325
-Куманово 26
-Дебар 1
-Штип 25
-Прилеп 38
-Тетово 25
-Струга 5
-Велес 10
-Битола 14
-Охрид 10
-Кавадарци 25
-Гостивар 11
-Гевгелија 20
-Струмица 24
-Крива Паланка 9
-Радовиш 5
-Крушево 1
-Кочани 10
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 2
-Пехчево 2
-Берово 3
-Валандово 3
-Виница 3
-Делчево 2
-Кратово 3
-Свети Николе 3
-Кичево 18
-Ресен 8
-Неготино 7
Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (52, 73 и 85г), еден од Куманово (59г), двајца пациенти од Прилеп (78 и 75г), двајца од Велес (61 и 62г), двајца пациенти од Гостивар (43 и 76г), еден од Струмица (66г) и еден пациент од Свети Николе (69г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 233 оздравени пациенти од:
-Скопје 89
-Куманово 6
-Дебар 2
-Штип 11
-Прилеп 13
-Тетово 15
-Струга 3
-Велес 3
-Битола 14
-Кавадарци 4
-Гостивар 1
-Гевгелија 2
-Струмица 18
-Крива Паланка 4
-Радовиш 8
-Кочани 25
-Пробиштип 3
-Берово 2
-Валандово 2
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 2
-Кичево 2
-Неготино 1
Досега во земјата се направени вкупно 226.612 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 24836, бројката на оздравени пациенти е 17905, на починати е 862, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6069.