564 нови случаи на КОВИД-19 и 22 починати лица како последица од вирусот во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 3.526 тестирања, а регистрирани се 564 нови случаи на ковид-19 во: Скопје –192, Куманово – 45, Битола – 44, Прилеп – 40, Велес и Струмица – по 23, Охрид – 22, Гостивар – 19, Штип – 18, Тетово – 17, Кочани – 16, Берово – 13, Кавадарци и Кичево – по 11, Виница – 9, Свети Николе и Дебар – по 8, Струга и Ресен – по 7, Радовиш – 6, Валандово – 5, Неготино, Пропиштип и Крушево – по 4, Гевгелија, Крива Паланка и Делчево – по 2, Богданци и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани се 1.357 оздравени пациенти од: Скопје – 412, Охрид – 248, Кавадарци – 87, Куманово – 69, Битола – 67, Прилеп – 58, Струга – 46, Велес – 43, Тетово – 40, Неготино – 33, Струмица – 31, Кочани – 27, Гостивар – 25, Дебар – 21, Штип – 19, Крушево – 18, Гевгелија – 16, Виница, Валандово и Крива Паланка – по 15, Кичево – 13, Берово и Свети Николе – по 9, Делчево – 7, Богданци – 6, Ресен и Демир Хисар – по 2, Радовиш, Пробиштип, Демир Капија и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 22 починати лица: 8 од Скопје (60г, 68г , 71, 72г, 74г, 74г, 82г и 85г), по 2 починати лица од Битола (79г и 85г), Прилеп (69г и 79г) и Кочани (72г и 73г), по едно лице од Охрид (61г), Кавадарци (80г), Гостивар (51г), Штип(75г), Свети Николе (80г), Делчево (65г), Ресен (71г) и Пробиштип (74г). Сите починати пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.526 тестови преку: ИЈЗ-503, ЦЈЗ Скопје-68, ЦЈЗ Битола-82, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 3, лабораторија болница Козле – 11, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември – 11, Институт за микробиологија – 67, МАНУ – 124, Жан Митрев (Филип Втори) – 118, Авицена -246, Биотек – 718, Систина – 177, лабораторија Лаор – 425, Синлаб – 76, Ремедика – 73, Плодност – 48, Генеа – 4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 772.

Досега во земјата се направени вкупно 707.095 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 150.274, бројката на оздравени пациенти е 128.496, на починати е 4.650, а бројот на активни случаи изнесува 17.128.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 66.435, активни 7.737
Куманово 8.338, активни 1.180
Прилеп 8079, активни 872
Тетово 7.028, активни 623
Битола 6.017, активни 1183
Велес 5.322, активни 615
Гостивар 5.074, активни 418
Кавадарци 5.063, активни 403
Штип 4.843, активни 440
Охрид 4.836, активни 524
Струмица 3.924, активни 550
Струга 2.908, активни 169
Кочани 2.671, активни 285
Кичево 2.417, активни 294
Гевгелија 2.153, активни 294
Неготино 2.132, активни 199
Свети Николе 1.464, активни 145
Крива Паланка 1.199, активни 80
Ресен 1.191, активни 206
Радовиш 1.075, активни 134
Берово 998, активни 66
Делчево 941, активни 94
Дебар 927, активни 49
Виница 779, активни 112
Пробиштип 765, активни 35
Валандово 653, активни 76
Богданци 482, активни 69
Крушево 468, активни 91
Демир Капија 392, активни 30
Демир Хисар 375, активни 62
Кратово 354, активни 17
Македонски Брод 352, активни 28
Пехчево 259, активни 21
Македонска Каменица 228, активни 14
Дојран 132, активни 13