5 случаи на делта сојот од коронавирусот регистрирани во Скопје, Тетово и Куманово


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Првиот човек на македонското здравство, министерот Венко Филипче истакна дека во последнава недела има детектирано уште 5 случаи заразени со делта сој, попознат како индиски сој.

„3 се во Скопје, по еден во Куманово и Тетово. Од вкупно 8 анализирани, не е тој ексклузивен ги има и другите соеви. За сите соеви и мутации на вирусот вакцината е единствениот спас и мора да се свесни граѓаните дека тоа е начинот на кој ние можеме да ставиме крај на пандемијата“, посочи Филипче.