5 причини зошто вашиот задник не е обликуван без разлика колку вежбате

5 причини зошто вашиот задник не е обликуван без разлика колку вежбате

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Ова е апсолутно чест проблем на многу жени.

Сонот на многу жени е добро обликуван задник. Ако редовно вежбате и сè уште не ги гледате посакуваните резултати, тогаш веројатно правите некои грешки.

Еве некои од грешките што ги прават жените кога се во прашање вежбите за затегнување и обликување на задникот:

Ви недостига „врската“ со глутеусот

Многу е важно да се активираат глутеусите на вистински начин. Треба да ги користите вашите glutes во вашиот секојдневен живот. Обидете се да ги стегнете глутусите секогаш кога можете, во текот на денот кога стоите или додека ги миете садовите. Исто така, за време на вежбањето многу е важно да се воспостави врска помеѓу умот и телото. Вашиот ум мора да размислува за одреден мускул, бидејќи таа врска ја зголемува способноста на нервниот систем и на овој начин глутеусот се активира до максимум.

Не вежбајте ги мускулите до замор

Запомнете, 30 повторувања со мали тежини не се ни приближно ефикасни во формирањето на вашите глутеци како кревањето потешки тегови со помалку повторувања. Тренерите препорачуваат 8 до 10 повторувања и четири до пет серии, постепено зголемувајќи ја тежината додека не достигнете мускулен замор и не ја завршите вежбата.

Ги занемарувате стапалата

За да добиете подобра форма на задникот, треба да правите други вежби. Само една или две специфични вежби за градење на феноменален задник, едноставно не постојат. Најдоброто решение е да комбинирате неколку вежби кои ќе ги развијат и глутеусите и грбот. Вежби кои ги активираат овие мускули се чучњеви, скокови и други. Овие вежби ќе ви дадат добри резултати само ако ги комбинирате, бидејќи не можете да очекувате една вежба да прави сè.

Вашата исхрана

Ако не се храните здраво, нема да ги добиете посакуваните резултати. Ова значи да не се консумираат премногу калории и преработена храна. Јадете повеќе протеини, што е особено важно за обновување на мускулите. Просечната жена треба да јаде околу еден грам протеини на килограм телесна тежина секој ден. Една порција посен протеин (пилешко, телешко, јајца, тофу или грчки јогурт) на секој оброк, плус протеински шејк еден час по тренингот ќе го направи трикот.

Вежбате премногу

Премногу вежбање не секогаш значи подобар резултат. Многу е важно тренингот да ви е интересен и да пробувате различни вежби.