Неверојатни здравствени придобивки од сексот

Сексот има многу предности покрај очигледните.

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Сексот има многу предности покрај очигледните. Луѓето го доживуваат сексот како забава, слободно време, задоволство, интимност, романса, но тој со себе носи многу здравствени придобивки.

Главниот здравствен придонес на сексот на кој луѓето веднаш помислуваат е вежбањето и физичката активност. Изгледа дека другите предности се кријат од луѓето, но верувајте, тие секако се присутни и играат значајна улога во вашето секојдневие.

Подобрување на имунолошкиот систем

Ако имате секс еднаш или двапати неделно, нивото на имуноглобулин А ќе се зголеми. Што значи, антителата кои стојат во првите редови и го бранат вашиот имунолошки систем ќе бидат многу посилни.

Колку повеќе имуноглобулин А, толку подобро. Помага во борбата против вирусите и бактериите, а во повеќето случаи е многу успешен. Што значи дека поретко ќе се разболувате, а вашиот имунолошки систем нема да ослабне од интензивната борба со ваквите вируси и бактерии. Напротив, само ќе биде се подобро и подобро.

Зачувување на срцето

Луѓето кои имаат секс најмалку два пати неделно имаат помали шанси да развијат срцеви заболувања, бидејќи сексот е вежбање, но и задоволство. Ќе имате подобар проток на крв, што ќе го зајакне вашето срце и ќе го одржува поздраво.

Поголем пулс, но понизок крвен притисок

Сексот е најдобриот начин да се ослободите од стресот, но и да го намалите крвниот притисок. И покрај сите тврдења дека ова само ќе ви го зголеми крвниот притисок, тој всушност ќе се намали, бидејќи вашето тело и срце се возбудени.

Тоа е многу едноставно, бидејќи сексот го отстранува стресот, а исто така е здрава форма на вежбање, ја поттикнува крвта да тече, белите дробови работат брзо и срцето пумпа.

Го олеснува месечниот циклус

Колку повеќе имате секс, толку помалку ќе ве боли, бидејќи телото потоа лачи повеќе вагинални секрети, кои служат како лубрикант. Исто така, со сексот побрзо ќе ја исфрлите крвта од телото. Друга придобивка од ова е што сите ваши менструации ќе дојдат во полесна форма со помалку крварење, грчеви и надуеност.

Одржување на менталното здравје

Оргазмот е дефинитивно добар за повеќе од една работа; помага во одржување на менталното здравје на многу начини. Со сексот ќе го елиминирате стресот, анксиозноста и ќе имате поголема самодоверба.

Исто така, ќе станете посреќни, па дури и ќе ги намалите ефектите од депресијата, бидејќи за време на сексот телото лачи хормон наречен сератонин, кој прави да се чувствувате екстатично.

Сексот е единствената вистинска фонтана на младоста

Ова е една од помалку познатите придобивки од сексот, но секако една од подобрите. Докажано е дека сексот не само што го стимулира вашиот мозок на различни начини за да го направи млад и силен, туку и помага да изгледате помлади.

Заљубените парови кои имаат секс до три пати неделно дефинитивно ќе изгледаат и десет години помлади од нив. Ова се случува за време на расплетот на една убава работа наречена оргазам. Откако ќе доживеете оргазам, се ослободува естроген. Кога се ослободува естрогенот, тој влијае на телото со промовирање на помлада кожа и подобар квалитет на косата. Така дефинитивно ќе изгледате помлади.