5 навики кои го победуваат салото на стомакот

5 навики кои го победуваат салото на стомакот

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Одлуката за слабеење е и треба да биде лична одлука, но ако се прашувате како да го намалите салото од стомакот, разбирливо е да побарате совет.

Важно е да се забележи ова однапред: не можеме да избереме каде ќе изгубиме тежина, па затоа е корисно да прифатиме похолистички пристап. Во основа, како што губите тежина во други делови од вашето тело, најверојатно ќе ги изгубите и стомачните масти. Доколку сакате да направите мали прилагодувања во секојдневниот живот, ова се најдобрите навики кои можат да ви помогнат да ја постигнете целта.

Како да се губат мастите од стомакот?

Губењето тежина – и особено одржливото губење на тежината – обично е процес кој бара време, но има некои работи што можете да ги направите за да го забрзате процесот.

Прифатете дека вашите навики ќе се променат

Важен дел од губењето килограми е едноставно да бидете свесни за одлуките што ги донесувате. На пример, кога излегувате со пријателите, може да изгубите сметка за тоа колку јадете или пиете. Но, ако земете дел од секундата за да се повлечете и да го сфатите овој факт, можете да го направите вистинскиот избор.

Повеќе влакна

Храната богата со рафинирани јаглехидрати и шеќер не го намалува вашиот глад, па на крајот јадете повеќе храна. Спротивно на тоа, храната богата со растителни влакна, како што се интегралниот леб, овесот, зеленчукот, овошјето, гравот, мешунките и семките ќе ве заситат повеќе.

Поврзана студија покажа дека за оние кои се борат да се придржуваат до строга диета, поедноставувањето на нивниот пристап кон губење на тежината со едноставно зголемување на внесот на влакна може да доведе до губење на тежината. Жените треба да се стремат кон најмалку 25 грама влакна дневно (врз основа на диета со 2.000 калории).

Помалку алкохол

За да изгубите тежина, едноставно треба да внесувате помалку калории, но тоа може да биде тешко кога сакате пијалок. Добар план за акција? Намалете ги празните калории кои не ги исполнуваат вашите цели за да направите повеќе простор за храна која ќе ви помогне да ги намалите мастите од стомакот. Тука спаѓаат сите засладени пијалоци, но и алкохолот.

Премногу алкохол може да го замори црниот дроб. Црниот дроб потоа дава приоритет на преработката на алкохол во однос на другите хранливи материи и потоа складира протеини, јаглени хидрати и масти како телесни масти. Затоа, доколку сакате да консумирате алкохол, задолжително следете ги упатствата на стручњаците: еден пијалок дневно за жени и до два за мажи.

Прошетка секој ден

Ако немате воспоставена рутина за вежбање, пешачењето е одлично место за почеток. Всушност, поврзана студија покажа дека дебелите жени кои следеле програма на одење од 50 до 70 минути, 3 дена неделно во текот на 12 недели, значително го намалуваат салото на стомакот.

Тренингот за сила исто така може да ви помогне да ги намалите мастите од стомакот

Ако сакате да ги намалите мастите од стомакот, важно е да вежбате за јачина на целото тело. Тренингот за сила ви помага да изградите мускули, кои ќе ги заменат телесните масти. И бидејќи мускулите се одржуваат метаболички активни, ќе продолжите да согорувате калории дури и по вежбање, намалувајќи ги целокупните телесни масти.