403 новозаразени од коронавирусот во последните 24 часа


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, регистрирани се 403 нови случаи на COVID-19, додека десетмина починаа.

Новозаразените пациенти статистички по градови се распределени вака:

Скопје 165
Куманово 30
Велес 25
Кавадарци 22
Охрид 19
Кочани 14
Тетово 14
Струмица 13
Гостивар 11
Неготино 11
Струга 11
Битола 10
Прилеп 10
Дебар 9
Гевгелија 8
Кичево 4
Крушево 4
Ресен 4
Штип 4
Берово 3
Радовиш 3
Виница 2
Делчево 2
Македонски Брод 2
Демир Хисар 1
Пробиштип 1
Свети Николе 1
Починати се 10 лица: по 2 пациента од Скопје (54 и 90г.) и Прилеп (59 и 56г.), а по 1е од Куманово (73г.), Охрид (72г.), ПЕ Гевгелија/Богданци (76г.), Струмица (71г.), ПЕ Делчево/ Македонска Каменица (74г.) и Кичево (76г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 339 оздравени пациенти од:

Скопје 106
Куманово 22
Дебар 14
Штип 14
Прилеп 28
Тетово 10
Велес 13
Битола 15
Кавадарци 24
Гостивар 6
Гевгелија 8
Струмица 12
Крива Паланка 5
Радовиш 2
Кочани 12
Пробиштип 3
Демир Хисар 3
Македонски Брод 1
Пехчево 1
Берово 13
Валандово 1
Виница 6
Свети Николе 1
Кичево 4
Ресен 4
Неготино 11
Досега во земјата се направени вкупно 428.006 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88.389, бројката на оздравени пациенти е 69.476, на починати е 2.682, а бројот на активни случаи изнесува 16.231.