4 месеци затвор за батката што му влепи шамар на Макрон

28-годишниот Дамиен Тарел, кој во вторникот му удри шлаканица на францускиот претседател Емануел Макрон, беше осуден на 4-месечна казна затвор за стореното дело.

Тарел претходно призна дека го удрил Макрон, но тој им рекол на истражните органи дека не го сторил тоа со предумисла.