17 години од грозоморниот „11 септември“ – преломниот ден за светската воена политика


Хрватска против “лудите“ јапонци - 16 ден ↓↓↓САД, па и светот, денес одбележува 17 години од терористичките напади на кулите-близначки од Светскиот трговски центар во Њујорк и се сеќава на над 3.000 жртви кои загинаа во таа трагедија која и денес ги бранува духовите и е предмет на многу толкувања, заговори и неофицијални вистини како верзии за позадината која стои зад стравичниот „9/11“.

Станува збор за најсмртоносниот напад на американското тло, кога два авиони удрија во Светскиот трговски центар Менхетен, а третиот удри во Пентагон, а четвртиот се сруши во руралниот дел на Пенсилванија.

17 години подоцна и понатаму постојат низа теории зад нападот на 11. септември 2001 година. Официјално, зад нападот стои Ал Каида, припадниците на групата кои преживееа тогаш беа уапсени.

Сепак, светот се повеќе се занимава со теорија на заговор, кој би можел и во чиј интерес бил терористичкиот напад кој го промени светот.

По нападот, Белата куќа на чело со Џорџ Буш објави терористичка војна во светот, што несомнено суштински ги одреди тенденциите на меѓународните односи на првата деценија на 21.век.

Се очекува повеќе од илјада луѓе, меѓу кои и членови на семејствата на жртвите, преживеаните и спасувачите,да се соберат на годишнината на местото каде се наоѓаа кулите „Близначки“ Светскиот трговски центар во Њујорк. Американскиот претседател Доналд Трамп и потпретседателот Мајк Пенс ќе одат на местото на кое беа заробени авионите.

Американскиот претседател и првата дама Меланија Трамп планираат да се приклучат на поштата на новоотворениот споменик во областа во близина на, Пенсилванија, додека Пенс ќе присуствува на церемонијата во Пентагон.

Во моментот на нападот Трамп бил во својот стан кој е на шест ипол километри од Светскиот трговски центар.

На минатогодишната церемонија, Трамп им порача на екстремистите дека „Америка не можете да ја заплашите“.

Трамп го обвини и поранешниот американскиот претседател Џорџ Буш кој тогаш беше на чело на САД во времето на нападот, што не успеал да ја сочува безбедноста на Американците.

Нападот на 11. септември 2001 година го изведоа припадници на тероистичката Ал Каида, кои 19 лица со четири патнички авиони, кои ги заробија на аердромот во Бостон, Њујорк и Вашингтон.

Киднаперите успеале да влзеат во кабините на авионите, служејќи со ножици како оружје за да ја превземат контролата над авионите.

На местото на кое се наоѓаа кулите во Њујорк издигнат е спомен-обелеѓже на жртвите, а создаден е и новиот Светски Трговски центар.