10 работи кои ги прават ментално силните луѓе за да излезат од токсична врска

10 работи кои ги прават ментално силните луѓе за да излезат од токсична врска

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Токсичните врски се многу исцрпувачки и голем проблем е кога ќе се најдете во една. Затоа е важно да знаете како да излезете од токсична врска ако западнете во маѓепсан круг.

Многу е тешко да се излезе од зависничка врска. Речиси секогаш нè задржува помислата дека сме поминале толку многу со таа личност и дека сигурно ќе биде тешко да продолжиме понатаму. Токму затоа токсичните врски можат да ве вратат назад во минатото. Меѓутоа, за да се спасите себеси и вашето ментално здравје, треба да излезете од врската која ви прави повеќе штета отколку корист.

Како да излезете од токсична врска?

За да го направите ова, неопходно е да бидете ментално силни, што не е секогаш лесно. Во овој случај, умот мора да биде над емоциите. Еве што треба да направите за да се ослободите од зависната и проблематична врска.

Бидете храбри да се соочите со вистината

Негирањето е многу опасен механизам бидејќи не држи заглавени во токсични ситуации. Не можеме да го започнеме патувањето за исцелување додека не признаеме дека имаме проблем. Затоа е многу важно да бидете храбри и искрени со себе.

Потсетете се на вашата вредност

Еден од главните проблеми кога сте фатени во мрежата на токсична врска е тоа што ве исцрпува. Тоа ви ја одзема самодовербата за да почнете да се сомневате во вашата вредност. Манипулативните партнери често се обидуваат да ви ја одземат вредноста. Дури и во навидум здравите врски, луѓето погрешно бараат потврда од нивните партнери. Сепак, многу е важно да препознаете дека паѓате во стапица.

Поставете цврсти граници

Повеќето од нас не размислуваат многу за границите што ги поставуваме со другите луѓе. Границите помагаат да се одреди што е и што не е во ред во каква било врска. Тие мора да бидат поставени за да ја заштитат нашата благосостојба. Тие можат да ни помогнат да изградиме доверба, сигурност и почит во односите.

Чувај се

Во моментите кога се чувствуваме најранливи, грижата за себе станува уште поважна. Погледнете во себе и откријте што ви треба за да се лекувате. Нашето ментално здравје страда кога не јадеме и не спиеме правилно. Затоа, важно е да се грижите за себе и физички и психички. Покрај тоа, од суштинско значење е да не заборавите да се забавувате.

Запознајте се повторно

Дел од чувството на надеж и возбуда за животот надвор од токсичната врска вклучува враќање во контакт со некои од работите што можеби сте ги изгубиле. Следењето на вашите хоби и интереси може да ви помогне повторно да се чувствувате како себе. Идентитетот е многу важен, а во токсичните врски често забораваме на него.

Не плашете се да побарате поддршка

Не се залажувајте дека ментално силните луѓе се сами. Кога животот е предизвик, потпирањето на другите е начинот на кој можеме побрзо да се вратиме на вистинскиот пат и да се справиме со проблематична ситуација. Секогаш е лековито да се опкружувате со позитивни луѓе кои ве сакаат и го сакаат најдоброто за вас. Не се изолирајте бидејќи тоа секако не е одговорот на прашањето како да излезете од токсична врска.

Размислувајте позитивно

Надежта е многу моќна работа, а кога е изгубена животот може да биде многу празен и страшен. Затоа таа е најголемиот сојузник во креирањето на иднината. Позитивниот начин на размислување е тајното оружје на сите ментално силни луѓе. Оптимистичкиот став ја обезбедува потребната издржливост и мотивација. Наместо да се фокусирате на лошото, најдете работи за кои треба да бидете благодарни.

Користете ги дури и негативните искуства како можност за раст

Искуствата низ кои поминуваме можеби не се секогаш пријатни, но тоа не значи дека не се вредни. Освен ако не ги научиме лекциите од искуството, сè што поминавме е залудно. Откако ќе се случи нешто лошо во животот, може да биде неверојатно моќно кога свесно ќе одлучиме да го искористиме како можност. Не треба да чувствувате вина или срам што сте во оваа ситуација.

Не дозволувајте огорченоста да го извлече најдоброто од вас

Кога посветувате време, енергија и љубов на токсична врска, разбирливо е да почувствувате некаква огорченост. Да се ​​чека извинување или каква било слична реакција од бившиот е губење време. Бидете убедени дека друг разговор со бившиот партнер не решава ништо. Да се ​​продолжи понатаму е внатрешен процес.

Научете да простувате

Простувањето не е слабост. Тоа не значи дека сте наивни и дека се ќе трпите. Исто така, дефинитивно не се работи за тоа да им дозволите на луѓето повторно да се вратат во вашиот живот. Тоа ви помага да се ослободите од негативните емоции. Тоа може да ви помогне да ја препознаете вашата болка, но и да ви помогне да најдете смисла во вашето страдање.