1.750 коња „впрегнати“ во машина од 1,3 милиони долари


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Автомобилскиот производител „SSC“ го претстави суперавтомобилот „Tuatara“, кој може да се пофали со импресивни 1.750 коњски сили.

„SSC Tuatara“ имаше долг пат до производство, затоа што првобитно е најавен пред скоро 10 години, но одредени потешкотии го одложија неговото производство, а со тоа и испораката до купувачите.

Тоа се промени минатата година, кога компанијата „SSC“ го покажа својот прв автомобил на саемот во Филаделфија. Тоа воедно е и првиот од 100 примероци од суперавтомобилот „Tuatara“.

Автомобилот има 5.9 литарски „V8“ твин-турбо мотор кој развива 1.750 коњски сили а таа сила се пренесува на тркалата со помош на роботизиран седмостепен менувач кој ги менува степените на брзина за помалку од 100 милисекунди. Автомобилот е тежок 1.247 килограми.

Каросеријата е направена од карбонски влакна а на дизајнот и аеродинамиката работеше Џејсон Кастриота кој дизајнирал и за Ferrari и Maserati.

Во внатрешноста се наоѓа цел систем со екран чувствителен на допир, клима уред, врвен аудио систем…

Споменатиот екран овозможува пристап до разни типови на возење, дијагностика на возилото, забавен систем и слично. Зад управувачот се наоѓаат рачки за промена на брзините а на управувачот има и светлосен индикатор.

​„ SSC“ ќе произведе вкупно 100 примерока од суперавтомобилот „Tuatara“. Цената за сега не е објавена, но се зборува дека ќе чини околу 1,3 милиони долари.

Ова е важен модел за „SSC“ затоа што е наследник на моделот „SSC Ultimate Aero“, некогашниот најбрз автомобил на светот според Гинисовата книга на рекорди.

„Tuatara“ наводно може да достигне брзина од 483 км/ч.