Зошто мажот се менува после секс

Зошто мажот се менува после секс

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Многу жени се прашуваат: „Зошто мажот се менува после секс?“, бидејќи, за жал, тоа воопшто не е ретка појава. И зошто е тоа така, ќе се обидеме да дознаеме во оваа статија.

Дали некогаш сте се запрашале зошто момците се повлекуваат откако ќе бидат интимни или откако ќе ви ја признаат љубовта? Понекогаш тоа може да биде затоа што не знае што да очекува. Така да се држат настрана од вас е најбезбедниот потег што може да го направи.

Момците може да држат дистанца кога некој им се допаѓа поради нервоза, страв од отфрлање, почитување на границите или неизвесност како да пристапат кон ситуацијата. Сепак, можете да ги знаете неговите намери и ако му пријдете и отворено разговарате со него. Ова е најбрзиот начин да откриете дали мажот навистина сака да биде со вас или не.

Ова се најчестите причини зошто мажот се менува после секс

Не сака врска

Еден дечко можеби сака да биде интимен со вас, но не е подготвен за врска. Еден факт за момците е дека може да биде тешко да се каже дали се заљубени во вас или дали сакаат да ги задоволат своите физички потреби. На пример, еден дечко можеби е заљубен во вас, но сè уште не е подготвен да се смири. Можеби ти го спомнал, но можеби не си го протолкувал правилно.

Сакаше само секс

Некои момци сакаат само еднаш да се зближат со вас и да заминат кога ќе ја постигнат својата цел. Некои од нив ќе ви дадат различни ветувања за да ги прифатите нивните барања. Откако ќе попуштите и ќе забележите дека е оддалечен по интимноста, можеби ја постигнал својата цел и продолжил понатаму.

Можеби е исплашен

Ако се прашувате зошто момците се дистанцираат по интимноста, можно е тој да се плаши од љубов. Некои мажи не сакаат да се отворат пред никого или да се чувствуваат ранливи бидејќи тоа ги прави помалку машки. Затоа, кога мажот ќе види знаци на можна љубовна врска, се повлекува по сексот. Не треба да мислите дека нешто не е во ред со вас кога тоа ќе се случи.

Сака да знае дали го сакате

Некои мажи можеби ја користат интимноста како стратегија за да знаат дали ви се допаѓаат или не. Ако сте прашале зошто мажите се повлекуваат по интимноста, можеби ќе сакаат да го видат вашиот следен потег. Веројатно сака да се увери дека вие сте вистинската личност за него пред да го преземе следниот чекор. Вашите постапки по интимноста ќе му бидат показател дали има простор за нешто повеќе.

Можеби премногу сте се врзале

Ако мажот се повлече по сексот, тоа може да биде затоа што сте биле премногу приврзани по убавото време што го поминавте со него. Можеби сте мислеле дека бидејќи тој веројатно е вистинскиот за вас, не сакате да го пуштите да си оди. Кога мажот ќе се повлече по интимноста, треба да му дадете малку простор за да не го исплашите.
Психологот Мерт Шекер вели дека во врските понекогаш далечината може да игра одлучувачка улога во текот на врската. Неуспехот да се одржи или елиминира растојанието во врската помеѓу маж и жена може да ги направи емотивно поповлечени и да создаде емоционална ранливост кај мажите. Ова предизвикува мажите да се однесуваат оддалечени или повлечени после секс.

Емоционалната ранливост, исто така, може да биде резултат на неспособноста на лицето да одвои време да ги процесира и препознае своите емоции во нивниот личен простор. Неможноста на мажот да најде далечен личен простор по сексот, исто така, може да доведе до повлекување или дистанцирање.

Сака сè да оди полека

Иако мажот е заинтересиран за вас, тој можеби не е подготвен да се движи со брзината што ја сакате. Треба да го уверите дека ќе бидете трпеливи со него за да го решите овој проблем. Можете исто така да му дадете малку простор и да се направите малку повеќе недостапни за да почнете да му недостасувате.

Комплекс на инфериорност

Зошто момците се однесуваат чудно откако ќе се спојат? Можеби чувствувале дека не те заслужуваат. Ако забележите дека исчезнал по интимноста, тоа може да биде затоа што се чувствува помалку вреден за вас. Некои момци не знаат како да добијат повратна информација после секс и можеби мислат дека не биле на висина на задачата.

Има лични проблеми

Она што го мисли откако ќе спиете со него може да биде поврзано и со неговите лични битки. Понекогаш поединците имаат лични предизвици, како што се работен стрес, семејни проблеми, здравствени проблеми или финансиски грижи, кои можат да влијаат на нивната емоционална состојба и однесување. По интимноста, ако мажот се занимава со такви прашања, може да почувствува потреба да се дистанцира за да ги реши своите прашања без да ја оптоварува партнерката или да влијае на врската.

Се плаши од приврзаност

Зошто мажите се повлекуваат после секс? Нивните стравови може да бидат една од причините. Стравот од приврзаност може да се појави поради различни причини, вклучително и минати искуства на скршено срце, напуштање или емоционална траума. Ако момчето го има овој страв, емотивното зближување по интимноста може да предизвика вознемиреност за прекумерна приврзаност и потенцијална повреда. Како резултат на тоа, тој може да се повлече за да создаде емоционална дистанца како начин да се заштити од потенцијална емоционална болка.

Тој е емоционално преоптоварен

Кога ќе прашате: „Зошто мажите си заминуваат после секс?“, прво размислете за неговите емоции. Интимност, физичка и емоционална, може да предизвика интензивни чувства. Понекогаш овие емоции можат да бидат преголеми, особено ако личноста не е навикната да се справува со силни емоционални реакции. По интимноста, на момчето може да му треба време и простор за да ги обработи овие интензивни чувства, да ги среди своите мисли и да се помири со своите емоции пред да се чувствува подготвен повторно да комуницира.

Што да направите кога мажот ќе се повлече по интимноста

Откако ќе дознаете за можните причини зошто момците се дистанцираат по интимноста, следниот чекор е да откриете што да правите со ова знаење. Еве неколку работи што треба да ги направите кога мажот ќе се повлече по интимноста:

Оставете му малку простор: Зборувавме зошто мажите се менуваат после секс, ајде да разбереме зошто да му дадете простор може да биде клучот кога ќе се соочиме со таква ситуација. Еден од првите чекори што треба да ги преземете кога станува збор за тоа зошто момците се дистанцираат откако се интимни е да им се даде малку простор. Ова ќе им овозможи да разберат што сакаат за да можете да ја зачувате вашата самопочит. Ако продолжите да го мачите без да му дадете простор да дише, тој може да се иритира повеќе и трајно да си замине.

Покажете му дека сте среќни и независни: Има минимални шанси врската да оди во посакуваната насока доколку едната страна е постојано опседната со другата. Кога е оддалечен после сексот, мора да продолжите со животот. Тој треба да знае дека можете да постоите без него и дека другите аспекти од вашиот живот не можат да стагнираат. Затоа, продолжете да излегувате со пријателите и уживајте во животот додека тој не биде подготвен да се врати.

Комуницирајте отворено: Доколку случајно се врати, не го провоцирајте со груби или непристојни коментари. Наместо тоа, имајте отворен дијалог со него за тоа што се случило. Мора да ја откриете причината зошто првично се држеше на дистанца. А потоа одлучете дали сакате нешто повеќе со него.