Ѕирнете во најскапата куќа во Европа


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓На југот од Франција е лоцирана најскапата недвижнина во Европа, чиј сопственик е модниот дизајнер Пиер Кардин. Оваа куќа од 2017 се продава за 305 милиони фунти.

Наречена е „Palace of Bubble“(Палата од меури), а во неа се одржувани некои од најспектакуларните забави и снимани се некои од најскапите филмови.

Оваа палата ја проектирал унгарскиот архитект Анти Ловаг а изградена е помеѓу 1975 и 1980 година.

Палатата содржи сала за прием, панорамски салон, амфитеатар на отворено со 500 места за седење, 10 спални соби, разни базени и водопади во и голем уреден двор.

Models present creations by Belgian designer Raf Simons for Dior’s women CRUISE 2016 collection during a fashion show at the Palais Bulles (or Palace of Bubbles) by Hungarian architect Antti Lovag in Theoule-sur-Mer, near Cannes, Southern France, May 11, 2015. The 68th Cannes Film Festival will run from May 13 to 24, 2015. REUTERS/Benoit Tessier – RTX1CHSI