Жежок вторник со висок УВ индекс и 40 Целзиусови

ремето во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб до умерен североисточен ветер. УВ индексот ќе изнесува 9.

Утринската температура ќе се движи од 15 до 22, а дневната температура од 30 до 40 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и топло со слаб до умерен североисточен ветер.

Утринската температура ќе достигне до 19, а дневната до 38 степени.

Продолжува периодот на претежно сончево и многу топло време. Во поголем дел од земјава максималната температура ќе достигнува над 35, а на места вдолж Повардарието ќе надмине и 40 степени.