Ждреб Лига Европа: Вака изгледаат групите!


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Денес во Монтекарло се одржа ждребот за групната фаза од најмасовното европско натпреварување, Лига Европа.

48 тима беа распоредени во 12 групи, а ждребот донесе интересни и израмнети дуели.

Група А: Леверкузен, Лудогорец, Цирих, АЕК

Група B: Салзбург, Селтик, Лајпциг, Розенборг

Група C: Зенит, Копенхаген, Бордо, Славија Прага

Група D: Андерлехт, Фенербахче, Динамо Загреб, Спартак Трнава

Група Е: Арсенал, Спортинг Лисабон, Карабах, Ворскла

Група F: Олимпијакос, Милан, Бетис, Дуделанж.

Група G: Виљареал, Рапид, Спартак Москва, Глазгов Ренџерс

Група H: Лацио, Марсеј, Ајнтрахт, Аполон

Група I: Бешикташ, Генк, Малме, Сарпсборг

Група J: Севиља, Краснодар, Стандард, Ахисарспорт

Група К: Динамо Киев, Астана, Рен, Јаблонец

Група L: Челзи, ПАОК, БАТЕ Борисов, МОЛ Види