Завршивме со победа: Македонија на 15-то место на Светското првенство!

Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓

Македонската ракометна репрезентација се пласира на 15-то место на Светското првенство, откако попладнево бевме подобри од Чиле 32:30.

Во еден изедначен натпревар без многу мотиви за игра Македонија заслужено стигна до триумфот и со победа се завршува овој шампионат.

По изедначеното прво полувреме на почетокот од вториот дел Македонија поведе со 21:18, а потоа противникот направи серија од 8-3 и поведе со 26:24.

Тоа само ги мотивираше нашите ракометари па запнаа да играат подобри и за неколку минути ја вратија предноста и го привршија мечот за победа од 32:30.

Кире Лазаров со девет голови беше најефикасен на овој натпревар, Манасков имаше еден гол помалку од него. Никола Митревски мечот го заврши со 11 интервенции.