Актуелно

Затвор за возачот на автобус кој во 2017 предизвика сообраќајка во која загинаа две лица

Основниот велешки суд денес му пресуди казна затвор во траење од три години на 50-годишниот возач на автобусот „Бус травел – Скопје“, Ацо Николовски. Николовски се товареше за вина за сообраќајка која на 20 август 2017 година ја предизвика во близина на месноста „Пуста Кула“ на автопатот Велес-Скопје.

Во сообраќајната несреќа, од здобиените повреди починале двајца патници,13 биле тешко повредени, а 12 со телесни повреди.

Како што информираат од Основниот суд Велес, Николовски денеска во судница, каде присуствувале дел од повредените патниците во автобусот, им се извинил на патниците за стореното, и го признал делото за кое се товарел „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“.

Според Обвинителството, сообраќајната несреќа на автобусот се случила бидејќи возачот на автобусот не ја држел страната и правецот на движење, не се движел по средината на коловозната лента на која се наоѓал, туку преминал на левата коловозна лента, излегол од коловозот, удрил во металната заштитна ограда и на левата бочна страна се превртел со автобусот полн со патници при што дошло до несреќата.

Advertisements
To Top