Заев порача: Ако ДУИ уценува, ќе му дадам на Мицкоски 13 пратеници за да формира малцинска влада, или ќе му барам 6 за ние да формираме


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Првиот човек на СДСМ, Зоран Заев, на телевизискиот дуел на ТВ24, изјави дека не го прифаќа условот и уценувањето на ДУИ за прв Албанец премиер на Македонија и е спремен да му отстапи пратеници на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за да формира малцинска влада.

„СДСМ нема да дозволи да биде уценуван. Ако тоа биде условот за да бидеме со ДУИ, нема да преговараме со ДУИ. Спремен сум да му отстапам 13 пратеници на господинот Мицкоски оти толку ќе му требаат за 61 пратеник, тој да формира малцинска влада, или ќе барам од него да ни отстапи 6, оти толку ќе ни требаат нас за да формираме малцинска влада“, кажа Заев.

Мицкоски му одговори на Заев дека математиката не му е добра страна.

ДУИ го промовираше поранешниот пратеник Насер Зибери како кандидат за премиер и води кампања под мотото „Зошто да не“ за премиер Албанец.