Вторничка временска прогноза


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Денешниот декемвриски вторник во Македонија носи студено утро и особено во котлините во јужниот дел со појава на магла или ниска облачност. Преку денот ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. Минималните температури ќе бидат во интервал од минус шест до три, а максималните ќе достигнат од шест до 10 Целзиусови степени.

Во Скопје наутро ќе преовладува студено време, преку денот сончево со мала до умерена облачност и со слаб јужен ветер. Минималните температури ќе се спуштат до минус четири, а максималните ќе достигнат до шест степени.

Во наредните денови следува период на стабилно време со пониски утрински температури. Во среда по одделни котлини ќе има појава на магла или ниска облачност, кога и дневните температури ќе се задржат пониски. Потоа дневните температури ќе бидат во постепен пораст,