Втора донација од Хрватска: Во Македонија денес пристигнаа 20.000 вакцини од АстраЗенека


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


20 илјади вакцини „Астра Зенека“, донација од Хрватска, денеска пристигнаа во Македонија.

Како што информира Министерството за здравство, вакцините веќе од следната недела ќе бидат дистрибуирани по вакциналните пунктови низ земјата.

„Ова е втора донација на вакцини ‘Астра Зенека’, од страна на хрватската Влада. На почетокот од месец јули донација од 10 илјади вакцини, донесе министерот за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Гордан Грлиќ Радман. Солидарноста и подадената пријателска рака во време на пандемијата е чин што целиот процес на борба против коронавирусот го прави поуспешен“, велат од Министерството за здравство.