ВО ЖИВО од потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција во Нивици (видео)


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Утрово преспанското село Нивици е под силни безбедносни мерки. Тоа е селото на егејскиот преспански дел каде министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, денеска треба да го потпишат договорот постигнат меѓу двете земји во врска со името.

На потпишувањето во Нивици на грчка страна од Преспанското Езеро, ќе присустуваат премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, кои на 12 јуни во телефонски разговор го потврдија договореното во преговорите, што беа обновени кон крајот на минатата година.

Фото: Фокус