Во Софија уапсено лице заради говор на омраза на Фејсбук поврзан со автобуската трагедија


Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!?


Бугарските полоциски служби привеле 24-годишен маж, кој објавувал коментари на Фејсбук поврзани со трагичната несреќа со патничкиот автобус на автопатот Струма, спротивни на моралните и етичките норми, соопшти бугарското МВР.

Лицето, кое е приведено во Софија од службеници на Генералната дирекција за борба против организираниот криминал по добиена пријава, имало криминално досие.

„Материјалите се пријавени за сторено кривично дело од чл. 162 од Кривичниот законик – ширење омраза врз основа на националност преку информациски систем“,

соопштиле од бугарското МВР.