Во Панама убиен Радоје Звицер – лице кое важи за водач на озлогласениот Кавачки клан


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Радоје Звицер, идентификуван како водач на озлогласениот црногорски Квачки клан, синоќа бил ликвидиран во Панама, јавуваат белградските медиуми.

Српските истражни органи биле информирани за неговата ликвидација во куќа во Панама, објави Блиц.

Медиумите пишуваат дека информацијата за убиството дошла од Дубаи, како и дека Звицер пред неколку недели бил во Истанбул, кога таму бил убиен водачот на противничкиот клан, Јовица Вукотиќ.

Министерството за правда, човекови и малцински права на Црна Гора го сомничи Звицер и уште девет лица за сторени кривични дела создавање криминална организација и тешко убиство.

Сепак, според протоколот, официјалните податоци треба да ги објави Европол.

Некои медиуми пишуваат дека Звицер е тешко ранет и дека лекарите се борат за неговиот живот.

Водачот на кавачкиот клан, Радоје Звицер важи за еден од најголемите шверцери на кокаин во светот.

Трговијата со дрога, убиствата и многу други злосторства со години се поврзуваат со кавачкиот клан.

Во Киев во 2020 година имаше обид за атентат врз Швајцарецот, но тој преживеа, а напаѓачите беа уапсени од полицијата на границата со Молдавија.