Видео: Вестбурк го удри судијата со топка по глава!


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Кошаркарите на Голден Стејт забележаа нова победа, шампионот Кливленд загуби во Чикаго, Клиперси ја прекинаа низата од шест порази, а Расел Вестбрук доби техничка бидејќи го погоди судијата со топка во главата.

Вестбрук зад себе остави една од најлошите вечери во сезоната. Шутираше само со просек од 32%, неговиот тим загуби од Шарлот, а Вестбрук доби и техничка грешка, откако со топката удри еден од судиите во главата. Тој се правдаше дека не е намерно, но судијата не отстапи од својата одлука.

Голден Стејт запиша нова победа и ја задржа лидерската позиција на табелата. Вориорс славеа над Портланд 125:117, благодарение на одличното издание на Стеф Кари и Кевин Дурент кои постигнаа 35, односно 30 поени. Кај Порталнд се истакна Си Џеј Мекалум со 35 кошеви.

Резултати:
Шарлот – Оклахома 123:112
Орландо – Атланта 92:111
Њујорк – Милвоки 104:105
Кливленд – Чикаго 94:106
Голден стејт – Портланд 125:117
ЛА Клиперс – 115:106
Сакраменто – Мајами 102:107