Видео: Сити во четвртфинале, спектакл во Торино

Во рамки на осминафиналето во Лигата на шампионите, во првиот меч Манчестер Сити рутински славеше над Базел на гости со убедливи 4:0.

Имено, мечот се чини беше решен по само 20тина минути, откако најпрво во 14. минута Гундоган го отвори резултатот. Четири минути подоцна Силва зголеми на 2:0, а веќе солидна предност „Граѓаните“ создадоа во 23. минута благодарение на погодокот на Агуеро. Последниот погодок за Сити го постигна Гундоган во 53. минута и тука стави точка на мечот.

Во вториот дуел, Јувентус и Тотенхем ремизираа 2:2 во Торини, па со 2 погодоци на гости, се чини Тотенхем нема да дозволи изненадувања на Вембли.

Игуаин по само 9 минути постигна два погодоци, но и беше трагичар кога во финишот на првото полувреме промаши удар од белата точка. На полувреме се замина со резултат 2:1, а негативата ја намали Кејн со погодок во 35. минута. Израмнувачкиот погодок за Спарси го постигна Ериксен во 71. минута и донесе голема надеж на англискиот сериозен противник пред реваншот.