Спорт

Видео: Камерун во финале против Египет!

Камерун избори финале против Египет на Африканскиот куп, откако во полуфиналето славеше над Гана со 2:0.

Камерунците приредија вистински изненадување во досегашниот тек од Африканскиот куп, бидејќи на шампионатот дојдоа без деветтмина фудбалери кои одбија да играат за репрезентацијата.

Најпрвин Нгаџуи во 72-та минута искористи грешка во одбраната на Гана, а потоа во 90 минута Басого рутински реализираше контранапад.

Камерун, во недела ќе се бори за својот петти трофеј, додека Гана и по 34 години остана без титула на Африанскиот куп.

Advertisements
To Top