Видео: 14-годишно дете постигна гол во најголемото дерби!


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба! ↓↓↓Синоќа се играше парагвајското „Ел Класико“ помеѓу големите ривали Церо Портено и Олимпија, а мечот го реши 14-годишно дете.

Фернандо Овелар минатата седмица дебитираше за сениорскиот тим на Церо Портено, а овој викенд го постигна и својот прв погодок и стана најмладиот стрелец во историјата со само 14 години.

Овелар во 16-та минута одлично и избега на одбраната на Олимпија, а потоа ја смести топката во противничката мрежа.

https://youtu.be/tVGv66fMsU0

Натпреварот на крајот заврши без победник (2:2), но резултатот остана во сенка на големото достигнување на 14-годишниот фудбалер.