Вежби кои согоруваат најмногу калории

Вежби кои согоруваат најмногу калории

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Ако вашата цел е да изгубите тежина, изберете вежби кои согоруваат најмногу калории. А изборот е голем и секој може да најде што му одговара.

Не е тајна дека усвојувањето здрав и фит начин на живот е сета бес, па кога станува збор за согорување на многу калории, постои голем опсег на опции. Сепак, со толку многу различни вежби, може да биде тешко да се одреди кој тренинг е вистинскиот за вас и за вашето ниво на фитнес.

Кои се вежбите кои согоруваат најмногу калории?

Работите би биле едноставни доколку калориите потрошени за време на вежбањето беа исти во текот на целиот период, но тоа не е така. „Бројот на потрошени калории при секој тренинг зависи од неколку работи, но најважните фактори се времетраењето и интензитетот“, вели сертифицираниот личен тренер Џоди Кегл. „За одредено темпо, колку подолго вежбате, толку повеќе ќе изгорите. Но, исто така, за одредено времетраење, колку поинтензивно вежбате, толку повеќе ќе изгорите“.
Постојат и други фактори кои се надвор од ваша контрола кои исто така ќе влијаат на целокупното согорување на калории. „Колку е постар човек, толку помалку калории согорува дневно“, додава Киара Хорвиц, овластен инструктор по Баптист Пауер Јога. „Оние кои се движат повеќе согоруваат повеќе калории, а оние со повеќе мускули согоруваат повеќе калории од оние со помалку мускули.

Не постои правилна или погрешна количина на калории за согорување по вежбање. Зависи од тоа која е вашата крајна цел. „Најважното нешто што треба да се запамети за која било ефикасна програма за вежбање е да пронајдете работи во кои уживате“, вели Кегл. „Направете го тоа постојано и правете различни работи за да ја максимизирате ефективноста, клиниката Мајо препорачува да согорувате од 500 до 1.000 калории на ден за да видите потенцијална загуба од половина килограм секоја недела. Подолу се прикажани вежбите кои ќе ви помогнат брзо да изгубите тежина.
Овој интензивен тренинг во воен стил согорува многу калории: до 1.000 по час. „Бери е многу агресивен“, вели Хорвиц. „Тоа не е мој личен фаворит, но дефинитивно функционира за оние кои сакаат трчање и вежбање со тегови.
„Табата е идеална за оние кои сакаат агресивен тренинг“, вели Хорвиц. „Тоа е одлична интервална структура за зголемување на фитнесот, теоретски, структурирана е да следи шема од 20 секунди интензивно согорување проследено со 10 секунди одмор, согорувајќи до 900 калории за еден час.
Овој тренинг стана симбол за кратко време, благодарение на ефикасноста на интервалниот тренинг со висок интензитет (HIIT). Но, иако можете да согорите од 500 до 1.000 калории за време на 60-минутниот тренинг, сепак ќе согорувате мегакалории дури и додека јадете брза храна.
„Ефективен тренинг за слабеење, градење сила, агилност и флексибилност“, споменува Хорвиц. Да бидеме конкретно, една студија од 2014 година покажа дека тренингот CrossFit наречен „Синди“ согорува во просек 13 калории во минута – нешто помалку од 800 за едночасовно вежбање.
Овој омилен фитнес тренд на моделот не само што ќе ви ги донесе затегнатите раце од вашите соништа, туку и жестоко согорување од 500 до 800 калории на час. Заедно со согорувањето на калориите, боксот може да помогне во подобрување на вашата рамнотежа, издржливост, па дури и држење на телото. Освен тоа, вие ќе бидете последната личност со која некој сака да се бори.
Постојат различни стилови на пливање, кои го менуваат вкупниот број на потрошени калории. „Различните потези ќе ги натераат различните мускули и ќе додадат разновидност“, вели Кегл. Харвард здравство наведува дека општото пливање елиминира од 180 до скоро 300 калории на половина час. Ако планирате да правите енергични кола за 30 минути, тоа додава до околу 450 потрошени калории.