Вакво нешто во Реал Мадрид не се случило цели 18 години

За прв пат после 18 години Реал Мадрид нема носител на „Златна топка“ во својот тим, пишува „Марка“.

После заминувањето на Кристиано Роналдо во „кралскиот“ тим нема играч кој бил избран за најдобар во свотот во својата кариера.

Нормално, тоа е условено од фактот што во последниет 10 години „Златната топка“ ја добиваат само Меси и Роналдо.

Пред Португалецот „кралевите“ во својот тим ги имаа Кака, Канаваро, Зидан, Мајкл Овен и Луис Фиго –сите носители на „Златна топка“.

Вакво нешто не се случило цели 18 години, односно од 2000 година, кога Перез застана на чело на „кралскиот“ клуб.