Украина со човечки загуби од 60 до 100 војници дневно


Роналдо нека се пази, Мароко гази - 19 ден ↓↓↓Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина губи до 100 војници дневно, додека руските сили ја засилуваат офанзивата во регионот Донбас, првенствено на градот Северодоњецк.

„Ситуацијата е многу тешка. Дневно губиме меѓу 60 и 100 војници, а околу 500 се ранети во акција. Но, го држиме нашиот одбранбен периметар“, изјави Зеленски.

Тој кажа дека најкритично е во регионите Доњецк и Луганск.