Цветановска 95-та во крос-кантри на 10 км на Олимписките игри во Пекинг


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Македонска претставничка Ана Цветановска го освои 95 место од 98 натпреварувачки во нордиско скијање на 10 километри на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Цветановска делницата ја помина за 39.57.7 минути, a oд победничката Терезе Јохауг имаше послаб резултат за 11.51,4 минути.

Траката донесе драматичен расплет. Јохауг победи со време 28.06,3 минути и беше побрза са замо четири десетинки од Керту Нисканен од Финска.

Претходно Цветановска требаше да настапи и на трката 7,5 + 7,5 км во скијатлон. Но поради ситуацијата со ковид-19, организаторот реши да го намали бројот на ученици, па македонската спортистка отпадна.