Трагедија во Србија: Гром уби 14-годишно момче

14-годишниот Менсур Б. починал во неделата попладне кога го погодила молња за време на бура на висорамнината Пештерска.

Трагедијата се случила во атарот на селото Шитници, оддалечена дваесетина километри од Сјеница, а според непотврдени информации, момчето било на терен за да ја чува стоката, пишува Новости.

– Претходно, денот, Менсур ги изнесол овците за пасење, а надвор грмело и трескало, а родителите биле загрижени кога тој не се вратил дома кога го очекуваа. Му се јавиле, а потоа почнале да го бараат – вели еден од жителите на Шитниќ.

Неподвижниот и тешко повреден Менсур, наводно, го пронашле неговите родители како лежи на ливадата, околу 17 часот.

Имал страшни повреди по телото

Според локалното население, момчето имало страшни рани:

– Колку долго лежел таму и кога го погодил гром, сè уште никој не знае. Родителите веднаш го ставија во автомобилот и се упатија кон Здравствениот дом. Имал страшни повреди по телото и веќе бил мртов, но лекарите се обиделе да го реанимираат неколку пати. Сепак, за него немаше спас, па тие изјавија дека е мртов – додава мештанин.

Менсур беше ученик во осмо одделение во основното училиште во Дуга Полјана.

На училиште, сите се шокирани од смртта на младиот матурант.

– Сите сме во шок, тој беше прекрасно момче, добро воспитано. Наш матурант, сега требаше да полага приемен испит … Немаме зборови – рече еден наставник, пишува српски блиц.

Удари од гром на висорамнината Пештерска не се невообичаени, но во последните години немало смртни случаи.