Спорт

Тој е еден од најважните играчи на Барса, а неговата плата е „ситница“

Фудбалерите на Барселона се меѓу најплатените играчи во светот, но во каталоснкиот гигант настапува и еден фудбалер чии примања не се пропорционални со неговиот допринос на теренот.

Станува збор за одличниот француски дефанзивец, Самуел Умтити кој се промовираше во лидер на одбраната и еден од најдобрите дефанзивци во лигата.

Умтити пристигна во Барселона од Лион минатата година за 25 милиони евра, а неговата неделна плата е неколкукратно помала од платата на неговите колеги. Барселона на неговата сметка неделно префрла 75.000 фунти, а само за споредба Лео Меси неделно заработува 500.000 фунти.

Платата на Луис Суарез е околу 300.000 фунти неделно, додека Серхио Бускетс заработува 180.000 фунти секоја седмица. И останатите првотимци се многу подобро платени од Французинот, кој доколку продолжи со добрите партии, наскоро сигурно ќе добие нов договор.

To Top