Таткото на Ева: Не ми дадоа да го лекувам детето како што сакам

Моето дете ништо не може да го врати. Јас собрав од донации 200.000 евра, но сега сè е залудно. Велам дека не е точно тоа што се кажува за обидот да ја лекуваме Ева во Германија со цел некој во оваа држава нешто да преземе. Со овие зборови Благојче Крстаноски, татко на 11-годишното девојче кое почина пред да замине во странство, одговори на сочувството што вчера јавно, од прес-конференцијата во Владата му го изразија Ден Дончев, директор на Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) и министерот за здравство Венко Филипче.

– Треба да се направи сè за нашата трагедија да не му се случи на друго дете. Тие немаат чувство. Треба да се гледа најдобрата варијанта. Не е важно дали државата ќе потроши 100.000 евра помалку или повеќе ако спаси еден детски живот. Ние не сме единствен случај, има доста и ќе има. Јас се молам да бидат што помалку. Зборувам јавно зошто не сакам ова да се повтори и на друго дете – вели Крстаноски во разговорот за „Независен весник“.

Тој ги демантира тврдењата на Дончев дека немало понуда од германска клиника. Крстаноски тврди: и тој лично, и претставници на ФЗОМ пред него комуницирале со лекарот што требало да ја прими Ева во болницата „Гисен“ во Германија, а доставил и уште една профактура од болница во Диселдорф. Од „Гисен“, каде што Крстаноски сакаа да ја лекуваат Ева, во имејл-комуникација одредиле приближна сума за лекувањето. Не издале профактура оти целата сума немало да ја плати ФЗОМ, туку требало да се вклучи и семејството со парите собрани од донации. Фондот инсистирал да добие профактура за да ги испочитува законските прописи. Профактура испратила клиника од Диселдорф. Таа била 420.000 евра.

– Лично во мое присуство, од ФЗОМ му се јавија на професорот во „Гисен“ кој требаше да ја лекува Ева. Тој им ја објасни целата ситуација. Рече дека не може да се даде точна сума, дека тоа зависи од лекувањето, но во нормални услови би чинело од 200.000 до 300.000 евра. Тоа го испрати и во имејл. Им образложи дека имаат големо искуство со тој начин на лекување. Јас до Фондот го приложив тој имејл. Потоа повторно нè одбија и тоа со задоцнување од една недела. Нè излажаа дека има профактура од една клиника, а потоа испадна дека имало од три – од една од Италија и од уште една од Турција.

Целиот текст прочитајте го на Независен.мк