Суми од соништата: Заработката на Леброн во Лејкерси за еден час, ден, седмица…


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Она што можеби и можеше да се очекува, утрово доби и официјална потврда, Леброн Џејмс од наредната сезона ќе го носи дресот на ЛА Лејкерси.

Леброн во Лејкерси од договорот со Лејкерси ќе заработи сума од 154 милиони долари.

И како што е редот, при ваквите големи суми во фудбалот и кошарката започнаа споредбите колку тој би заработувал во една секунда, минута, ден, седмица…

– За секунда заработува 1.22 долари

– За минута заработува 73.25 долари

– За час заработува 4.394 долари

– За ден заработува 105.479 долари

– За седмица заработува 740.384 долари

– За месец заработува 3.208.333 долари

– За година заработува 38.500.000 долари

Како и да е со оглед на сумите кои се „вртат“ во денешниот спорт еден од најдобрите кошаркари во историјата, за некои и најдобар сигурно заслужено го добива богатиот договор.